Jak przygotować swój rower na wiosnę?

mycie rowera

Zbliża się wiosna. A jak wiadomo wiosną wszystko budzi się do życia. Nawet my w pewnym znaczeniu odczuwamy przybycie wiosny. Dłuższe i cieplejsze dnie sprawiają, że coraz częściej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Bardzo dużo osób wraz ze zbliżającą się wiosną zamienia swoje auta na rowery. Sprzyja temu idealna pogoda, a wiadomo, że sport to samo zdrowie! Warto jednak wiedzieć, jak przygotować swoje rowery do jazdy oraz odpowiemy na pytanie czy opłaca się zakupić holenderski rower używany.

Jak przygotować swój rower do jazdy?

Jeśli po zimie zamierzamy skorzystać z roweru warto sprawdzić jego stan techniczny oraz zadbać o jego czystość. Jak się do tego zabrać oraz co sprawdzić koniecznie. Sprawdźmy!

  • Czystość roweru – na samym początku warto umyć i obetrzeć rower z kurzu,
  • Nasmarowanie łańcucha – jeśli łańcuch jest zdejmowany to znacznie łatwiej jest go wyczyścić, jeśli goi zdejmiemy, ale jeśli nie można ściągnąć takiego łańcucha to należy przetrzeć go szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.
  • Smarowanie łańcucha – jest to bardzo ważna czynność, z posmarowanym łańcuchem jazda na rowerze jest łatwiejsza. Łańcuch powinien być suchy w środku i mokry na zewnątrz – to obowiązkowa zasada smarowania łańcucha.
  • Ciśnienie w oponach – należy dokładnie sprawdzić ciśnienie w łańcuchach. Jeśli powietrza w oponach jest za mało to jazda jest utrudniona, a opona szybciej może doznać uszkodzenia.
  • Hamulce – warto sprawdzić stan hamulców w rowerze. Przy myciu roweru należy postarać się wyczyścić klocki hamulcowe.
  • Stan śrub – konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone

mycie rowera

Dobrze przygotowany rower powoduje wiele przyjemności. Jazda na takim rowerze jest lżejsza i bezpieczniejsza.

Rowery holenderskie – używane czy nowe?

wiele osób zastanawia się, czy warto kupi rowery używane. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależny od tego, w jakim stanie jest rower. Choć ostatnio coraz więcej powstaje serwisów z rowerami używanymi, które oferuje produkty wysokiej jakości. Bardzo często można spotkać używane rowery powystawowe, które są w stanie idealnym, a o znacznie niższej cenie.

jazda na rowerze po błocie

Tani rower miejski – oferowany przez różne hipermarkety czasami jest jakościowo gorszy niż używany rower holenderski. Dlatego warto się zastanowić, jaką gotówką dysponujemy i jaka opcja będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Zobacz także