Budowa domu – na jakim etapie nawiązać współpracę z elektrykiem?

elektryk witkowo

Budując dom czy inny budynek, do którego niezbędne będzie podłączenie instalacji elektrycznej, zwykle inwestor rozpoczyna przygodę od uzyskania niezbędnych pozwoleń i podłączenia mediów. Oczywiście w tzw. międzyczasie wybiera projekt i ekipę budowlaną. Kiedy jest jednak odpowiedni moment na nawiązanie współpracy z elektrykiem? W momencie stanu surowego zamkniętego, czy wcześniej? Terminarze u elektryków w kujawsko-pomorskim zdają się być zapełnione, dlatego warto uświadomić sobie, na jakim etapie inwestycji poszukać specjalisty elektryka w Inowrocławiu i okolicy.

Aby uniknąć komplikacji…

90% osób, rozpoczynających przygodę z budowami, szuka elektryka w Inowrocławiu czy Kruszwicy po uzyskaniu tak zwanego stanu surowego zamkniętego. Okazuje się jednak, że jest to zdecydowanie za późno! Oczywiście, nie blokuje to w żaden sposób możliwości wykonania inwestycji, warto jednak uświadomić sobie, że znacznie komplikuje pracę. Umówienie się z elektrykiem wcześniej spowoduje, że praca będzie zdecydowanie prostsza, a co za tym idzie, tańsza!

Elektryk powinien być wezwany przed rozpoczęciem budowy, ponieważ:

– może zaplanować i wykonać uziom bez komplikacji w postaci już wybudowanych ścian,

– może odpowiednio ulokować rozdzielnicę główną (tablicę elektryczną),

– może ustalić, w jakim miejscu wprowadzić do domu WLZ (kabel zasilający).

Wykonanie tych prac w stanie surowym oczywiście jest możliwe, jednak wiąże się ze sporym nakładem pracy, dlatego aby zaoszczędzić czas i pieniądze, współpracę nawiązać należy wcześniej. 

Dobry elektryk niezbędny na budowie!

Wybierając elektryka przed rozpoczęciem budowy warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, które w obrębie jednej ceny mogą zdecydowanie ułatwić całość prac. Poza optymalnym terminem nawiązania współpracy istotne są również uprawnienia wybranego elektryka. Szukając elektryka z Kruszwicy lub Inowrocławia sprawdzić należy, czy fachowiec ma ważne uprawnienia SEP i może je okazać (na poziomie G1, G2 lub G3). To one nadają mu prawo do wykonywania zlecenia. Istotne są również uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznych, ponieważ dzięki nim ten sam elektryk będzie mógł wykonać, jak i odebrać i zalegalizować wykonaną instalację. Protokół z odbioru jest podstawą do rozmów z dostawcą energii elektrycznej. Bardzo istotnym elementem współpracy jest również podpisanie umowy, w której odpowiednio skomponuje się zapisy, również te dotyczące prawa i uprawnień. Jest to obustronnie konieczne – dla elektryka z Inowrocławia i okolic stanowi gwarancję zapłaty za wykonaną pracę, dla klienta podstawę do ewentualnych roszczeń, nawet sądowych. 

elektryk Barcin

Elektryk idealny? To możliwe!

Jeśli poszukiwany elektryk spełnia poniższe warunki, można śmiało nawiązywać z nim współpracę, która z wysokim prawdopodobieństwem zakończy się sukcesem – również elektryk z Kruszwicy i elektryk z Inowrocławia spełniają te wymagania:

– chęć podpisania pełnej umowy,

– doradztwo w zakresie formalności na etapie projektu,

– posiadanie niezbędnych kwalifikacji oraz uprawnień do odbioru instalacji oraz wykonywania pomiarów,

– użytkowanie nowoczesnego sprzętu,

– terminowość, rzetelność, prowadzenie prac już na etapie fundamentów. 

Zobacz także