Wkłady olejowe do zniczy – Czy szkodzą środowisku?

wkłady olejowe do zniczy

Wraz z końcem lata Polacy więcej myślą o zmarłych, można też zaobserwować wzmożoną aktywność na cmentarzach. Dlaczego? Ponieważ zbliża się święto zmarłych. Groby muszą lśnić, kolorowe znicze się palić. Dookoła zauważyć można wiele kwiatów żywych typu wrzosy i sztuczne. W tym czasie klienci kwiaciarni i tym podobnych miejsc zastanawiają się jakie wkłady do zniczy wybrać. Czy wkłady olejowe do zniczy szkodzą środowisku? Jakie są najlepsze? W tym artykule odpowiemy na postawione pytania. Wspomnimy także o historii palenia zniczy i samego święta zmarłych.

Moda na święto zmarłych i znicze  

Święto zmarłych obchodzone jest przez Katolików od IX wieku. Ustanowione zostało przez papieża Grzegorza IV. Zatem nie ma nic wspólnego z wiarą pierwszych chrześcijan, a co za tym idzie prawdziwym chrześcijaństwem. Jednak tradycja niestety często jest ważniejsza niż sama wiara i jej podstawy. A skąd wzięła się tradycja palenia zniczy? Na  samym początku palono ogniska i to na rozstaju dróg, by wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Na przełomie XVI i XVII wieku zaczęto palić ogień na grobach. Aktualnie palone są znicze. Dziś mamy w ich temacie bardzo dużo do wyboru. Są znicze:  

  • Artystyczne –mają różne kształty, wzory i kolory, często w postaci kapliczek. Wyprodukowane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Do zniczy można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy. Są nieco droższe, za to prezentują się zdecydowanie lepiej.
  • Szklane – Sprawdzą się przez cały rok, pasują o każdej porze. Właśnie te widzimy najczęściej.
  • Okazjonalne – Są to znicze przeznaczone na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla mamy” i tym podobne.
  • Znicze elektryczne – odznaczają się wysoką jakością, trwałością, estetycznością, a także długim czasem świecenia. Zdecydowanie opłacalny zakup.
Znicze

Wkłady olejowe do zniczy – Czy to przeżytek?

Wkłady olejowe do zniczy zawierają mieszaninę olejów, które w konsystencji przypominają masło. Dzięki połączeniu parafiny z olejami proces spalania jest wydłużony. Świetnie nadają się na czas jesienno-zimowy, ponieważ niska temperatura na zewnątrz znicza sprzyja długiemu czasowi palenia znicza. Niestety, znicze produkowane z olei naturalnych (wkłady olejowe, stearynowe), choć reklamowane są często jako „ekologiczne”, to w większości pozyskiwane są z oleju palmowego, którego pozyskiwanie wiąże się z wycinką lasów tropikalnych. Znicze parafinowe natomiast są produktami całorocznymi. Odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Ale podobnie jak olejowe wpływają niekorzystanie na środowisko. Parafina jest pochodną ropy naftowej. Podczas spalania, wytwarza szkodliwe i toksyczne węglowodory. Dlatego  najatrakcyjniejszym i ekologicznym rozwiązaniem są znicze solarne, wykorzystujące naturalną energię płynącą ze słońca. Mogą one „płonąć” na grobie przez kilka lat.

Zobacz także