Suszarnie taśmowe i bębnowe – charakterystyka

suszarnia do biomasy za polem rzepaku

W gospodarstwach używa się wielu maszyn i urządzeń. Jest to duże ułatwienie ze względu na to, że czas pracy znacznie się skraca, a pracownicy są odciążeni. Maszyn używa się do prac polowych, które polegają na uprawie roli, zbieraniu owoców, warzyw, wymłócaniu zboża i wielu innych czynności. Dziś skupimy się na suszarniach do biomasy. Poznamy ich rodzaje oraz specyfikę suszenia.

Suszarnia taśmowa – z czego się składa

Każda suszarnia taśmowa może być dopasowana do potrzeb klienta. Skonstruowane są one tak, aby miały one odpowiednie parametry, które wpłyną pozytywnie na jakość surowca i wydajność urządzenia. Każda suszarnia dopasowana jest do typu surowca, który poddawany jest procesowi wysuszania.

Budowa suszarni taśmowej

Każda suszarnia zbudowana jest podobnie. Może ona różnić się pewnymi parametrami. W skład takiej suszarni wchodzi wentylator ssący, system rozprowadzania surowca, taśma poliestrowa, system czyszczenia taśmy. Suszarnia zbudowana jest z konstrukcji stalowej, która pokrywają panele izolacyjne, mające na celu redukcje strat cieplnych, a co za tym idzie zwiększenie wydajności. Taśmy też mogą być wyposażone w system kontrolujący napięcie oraz bieg taśm. Za wytwarzanie ciepła odpowiada zespół kotłowy.

suszarnia do biomasy za polem rzepaku

Suszarnia bębnowa – krótka charakterystyka

Suszarnię bębnową, podobnie jak taśmową wykorzystujemy do suszenia biomasy. Surowcami, które mogą zostać poddane procesowi suszenia mogą być trociny, słoma, wierzba oraz wytłoki. Surowce te są wytwarzane na potrzeby produkcji paliw energetycznych – brykiet i pellet.

Na czym polega proces suszenia?

Ogrzanie surowca przedmuchem gorących spalin – na takim działaniu polega proces suszenia. Narzędziem, które odpowiada za utrzymanie ciepłej temperatury jest piec stalowy. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na większą wydajność surowca. W tym celu używa się systemu sterującego, który umożliwia utrzymywanie odpowiedniej wysokości temperatury. Dobór ten jest zależny od wilgotności surowca oraz od dostarczanego paliwa.

Obecnie wykorzystuje się wiele maszyn i urządzeń, które przyspieszają różne procesy. Taką maszyna jest również suszarnia bębnowa i taśmowa, które umożliwiają szybszy i wydajniejszy proces suszenia.

Zobacz także