Zawód komornika w Gdyni – plusy i minusy


Zawody związane z prawem cieszą się coraz większą popularnością. Studentów, którzy chcą skończyć z dobrym wynikiem studia prawnicze nie brakuje. Niestety, zawód prawnika, radcy prawnego czy chociażby komornika z Gdyni nie należy do najłatwiejszych. Dziś powiem parę słów o zawodzie komornika. Przedstawię plusy i minusy tej profesji. Zachęcam do lektury tekstu!

Pracuję w tej branży od wielu lat. Poznałem blaski i cienie profesji prawniczych. Zacznę może od plusów. Zdecydowanym atutem pracy komornika jest codzienna satysfakcja z pracy. To nie jest nudna, biurowa praca i powtarzalność tych samych czynności. Komornik codziennie, każdego dnia ma przed sobą mnóstwo zawodowych wyzwań. Czasami są lżejsze, czasami bardzo trudne. Prada jest taka, że na większość komorników różnorodność zleceń działa naprawdę motywująco. Czasami komornicy rozstrzygają trudne, rodzinne sprawy – czasami firmowe problemy z dłużnikami biznesowymi. Każde zlecenie to coś nowego, a satysfakcja z pozytywnie zakończonej pracy jest ogromna.

Plusy i minusy pracy komornika w Gdyni

Dużym, kolejnym atutem pracy komornika są oczywiście zarobki. Wiadomo – wysokość zarobków różni się od miasta – inaczej będzie zarabiał komornik z Gdyni, a inaczej komornik pracujący w centrum Warszawy czy małej miejscowości. Jedno jest pewne – praca ta jest trudna, ale dobrze płatna.

Niestety, praca komornika ma też swoje cienie. Jednym z nich jest nieustanny stres. Komornik musi być silną psychicznie osobą – tylko wtedy będzie mógł pomóc swoim klientom. Nie raz spotka się w swojej pracy z niechęcią czy wręcz agresją – musi być na to przygotowany. Poza tym komornik styka się niemal codziennie z ludzkimi tragediami. Ludzie przez długi tracą niekiedy cały swój majątek, swoje domy. Nie są wypłacalni. Bywa, że ze swojej winy. Niestety – są również przypadki gdzie zadłużenie wynika z zachowania bliskiej osoby, męża, czy też przyjaciela, który po prostu nas oszukał na dużą kwotę pieniędzy.

Komornik musi być odporny na tego typu sytuację. Z jednej strony musi wyróżniać się wyczuciem i empatią, która jest niekiedy niezbędna – z drugiej musi zachować zimną krew podczas rozmowy z dłużnikiem. W tej pracy nie ma kompromisów – komornik musi zawsze wywiązać się ze swoich obowiązków i ściągnąć dług. Jest to duża odpowiedzialność. Tym bardziej, że zawód komornika jest zawodem zaufania publicznego – komornik musi dawać przykład innym swoją codzienną, rzetelną pracą.

Zobacz także