Upalne dni – jak się chronić?

upalne dni

Kiedy przychodzi sezon letni, wracają upalne dni, które dla większości z nas są bardzo męczące. Bardzo rzadko pamiętamy o tym, co robić w takie dni. Co pomoże nam uchronić się przed upałami?

Podstawowa ochrona

Po pierwsze musimy pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Powinniśmy pić bardzo dużo wody nie tylko w ciągu upałów, ale także na co dzień, jednak podczas tak wysokich temperatur jest to konieczne.  Unikajmy soków, napojów gazowanych i alkoholu, ponieważ mogą nam zaszkodzić.

Po drugie będzie to ochrona przed słońcem: filtry uv, nakrycie głowy. W tak upalne dni możemy dostać groźnych udarów lub poparzeń, aby ich uniknąć koniecznie pamiętajmy o stosowaniu wysokich filtrów oraz zakładaniu czapek, kapeluszy czy chust, żeby nie przyciągać słońca na naszą głowę.

Po trzecie jeśli to tylko możliwe zostańmy domu. Unikajmy wychodzenia w południe, wtedy słońce jest największe. Najlepiej jak przeczekamy cały dzień i wyjdziemy dopiero pod wieczór, mamy wtedy pewność, że nic nam się nie stanie. Jeśli nie chcemy siedzieć w domu, to wybierajmy miejsca zacienione.

Po czwarte w żadnym wypadku nie wybierajmy się w takie dni na plażę. Nie ma tam miejsc na schronienie przez co jesteśmy skazani na bardzo długie nagrzewanie ciała. To właśnie tam występuje największe ryzyko na udary. Przeczekajmy takie dni w chłodniejszych, zacienionych miejscach.

upalne dni

Klimatyzacja – sposób na upały w domu?

Jeśli zapewnimy sobie podstawową ochronę, to możemy zacząć rozważać zakup wiatraków czy klimatyzacji do swojego domu. Jest to bardzo wygodna opcja dla każdego. Szczególnie jeśli chodzi o klimatyzacje, które utrzymują ustaloną temperaturę w całym domu. Wiatraki są z reguły głośne i nie dają tak odczuwalnego efektu. Klimatyzacja to inwestycja na wiele lat, dzięki której przetrwamy upały.

Bardzo często latem mamy problemy z zasypianiem z powodu wysokiej temperatury. Mimo otwartych okien, balkonów czy tarasów ciągle jest za gorąco. Klimatyzacja ochłodzi każdy pokój, pozwoli nam zasnąć spokojnie, a dzięki utrzymaniu temperatury nas sen będzie nieprzerwany.  

Zobacz także