Jak uprawiać warzywa – poradnik amatora

Sadzonki

W okresie wiosennym oraz letnim bardzo często sadzimy swoje warzywa. Uprawiane przez nas warzywa są w 100% zdrowe, nie posiadają żadnych chemikaliów. Wybierając swoje uprawy mamy pewność, że jemy to, co najlepsze. Coraz więcej osób decyduje się na swoje, nawet i małe uprawy warzyw, które przeznaczone są do domowego użytku. Jesteś amatorem w sianiu i sadzeniu roślin? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co warto zasiać, kiedy i jak dbać o warzywa!

 

Aby warzywa rosły prawidłowo i dawały duże plony należy je wysiać w odpowiednim czasie. Siać warzywa możemy bezpośrednio w gruncie, lub pod folią, gdzie temperatura jest znacznie wyższa, przez co warzywa rosną szybciej. Domowy warzywnik to wyzwanie dla każdego amatora. Jednak nic nie smakuje tak dobrze, jak warzywa z naszej uprawy. Co najczęściej siejemy oraz w jakich porach?

  • Botwnika – jest to najczęściej wysiewane warzywo. W gruncie to warzywo wysiewamy w okresie kwietnia-lipca, a zbiory przewidywane są od czerwca do listopada,
  • bób – bób wysiewać powinniśmy na przełomie marca-kwietnia, natomiast warzywa zbieramy w lipcu i sierpniu,
  • ogórki – ogórki sadzimy w maju, w miesiącu lipiec, sierpień są gotowe do zbiorów,
  • marchew – może być wysiewana od kwietnia do czerwca, natomiast zbiory przewidywane są od czerwca do października.

Sadzonki

 

Warzywa możemy sadzić, albo siać. Jeśli chcemy zasadzić cebulę, kalafior, kapustę, brokuł czy pomidory musimy kupić zdrowe, dobrej jakości sadzonki. Bardzo często kondycja sadzonki zależy od tego, jak będzie rosło i plonowało dane warzywa. Warto więc wybrać sprawdzone miejsce, gdzie zakupimy dobrej jakości sadzonki.

 

Jak dbać o warzywa?

Na warzywniku, gdzie posiejemy i posadzimy rośliny pracy jest nie miara. Aby rośliny miały dobre plony należy o nie dbać. Jakie czynności musimy wykonywać przy roślinach?

  • Regularne podlewanie,
  • pielenie,
  • przykrywanie w przypadku chłodnych nocy.

Na rośliny zbyt niska czy zbyt wysoka temperatura źle oddziałuje. Tak samo susza. Warto również regularnie zwracać uwagę czy nasze rośliny nie są zaatakowane przez szkodniki. Jeśli tak to natychmiast należy podjąć z nimi skuteczną walkę.

 

 

Zobacz także